Co to jest astaksantyna? Jak działa?

0
498
Co to jest astaksantyna? Jak działa?

Pokarmy, takie jak jagody, orzechy pekan i krewetki, są bogate w przeciwutleniacze oraz witaminy C, A i E. Jednak nie wszyscy możemy przyjmować te konkretne pokarmy, a zarówno przeciwutleniacze, jak i witaminy to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Alternatywą dla nich może być astaksantyna, działanie której jest obecnie intensywnie badane. Niektóre wskazują, że nie tylko może być ona o wiele silniejszym przeciwutleniaczem niż te pochodzące z innych źródeł.

Czym jest astaksantyna? Działanie dla zdrowia 

Astaksantyna to związek chemiczny rozpuszczalnym w tłuszczach. Zapewnia żywy żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor, a obecna jest w bardzo różnych produktach, od drożdży przez łososia i krewetki po jaja. Jednak najczęściej występuje w mikro glonach. Astaksantyna, działanie której może być bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu, jest obecna w produktach Calan Oil, suplementach kwasów omega-3 zawierających wyciąg z żywiącego się glonami skorupiaka. 

Astaksantyna – działanie ważne dla Ciebie

Astaksantyna zawiera duże ilości beta-karotenu, który ma silne właściwości przeciwutleniające. Jej największą zaletą w porównaniu z innymi źródłami przeciwutleniaczy jest to, że zawiera znacznie więcej niż inne źródła witamin lub żywności. Jedno z badań z 2007 roku wykazało, że zawiera ona 6000 razy większą moc przeciwutleniającą niż witamina C. 

Co więcej, chociaż beta-karoten znajdujący się w astaksantynie jest podobny do witaminy A, w rzeczywistości nie przekształca się w retinol (substancja czynna witaminy A), ponieważ ma inną strukturę chemiczną. Może to sprawić, że będzie ona bezpieczna dla pacjentów, którzy mają trudności z przyjmowaniem witaminy A. 

Czy weganie i wegetarianie mogą też liczyć na korzyści, jakie daje astaksantyna? Działanie beta-karotenu i innych przeciwutleniaczy jest kluczowe dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlatego osoby na dietach wykluczających wiele składników powinny mieć na uwadze uzupełnianie niedoborów. 

Astaksantyna może być pozyskiwana syntetycznie oraz ze źródeł roślinnych, dlatego nadaje się również dla osób wykluczających mięso i jego pochodne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here