Zabawy z dziećmi na dworze – co warto robić jesienią?

0
848
Zabawy z dziećmi na dworze – co warto robić jesienią?

Dzieci potrzebują regularnego przebywania na świeżym powietrzu bez względu na porę roku. Również jesienią, gdy nie zawsze jest ciepło i słonecznie, nie należy rezygnować z wyjść na zewnątrz. Warto jednak uatrakcyjnić ten czas, proponując maluchowi ciekawe zabawy na dworze.

Zbieranie jesiennych skarbów

Jesień to pora roku, w której jak nigdy można zabawić się w poszukiwacza darów przyrody. Idąc na spacer, warto połączyć go ze zbieraniem skarbów, które daje nam natura w tym okresie.  Las, park czy nawet osiedlowy skwer to miejsca idealne na tego typu aktywność. Można jednocześnie zorganizować małe zawody – kto znajdzie więcej np. kasztanów, żołędzi, szyszek, gałązek jarzębiny. Taka zabawa to też okazja do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie oraz do nauki rozpoznawania liści poszczególnych drzew. Zebrane skarby zabieramy oczywiście do domu. Podczas deszczowych dni świetnie sprawdzą się do robienia kasztanowych ludzików, jarzębinowych korali czy kolorowych stempli z liści.

Sport to zdrowie

Czas spędzony jesienią na dworze nie powinien pomijać sportu. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna również w chłodniejsze dni, dlatego śmiało można zdecydować się na jazdę na rowerze lub hulajnodze. Zwinność i sprawność ćwiczyć można także za pomocą skakanki lub podczas gry w klasy czy berka. Jeśli pogoda sprzyja, warto zaproponować dziecku grę w piłkę na podwórku, w ogrodzie lub boisku. W tym wypadku przydatne będą dobre buty chłopięce o odpowiedniej wytrzymałości. Ważne, aby obuwie było adekwatne do temperatury panującej na zewnątrz.  

Zabawa w chowanego

Nie ma chyba osoby, która nie pamiętałaby ze swojego dzieciństwa zabawy w chowanego. Wiele dzieci uwielbia spędzać w ten sposób czas – zarówno w domu, jak i w terenie. Zabawa w chowanego na dworze z pewnością może być bardziej atrakcyjna i dawać więcej opcji kryjówek, szczególnie gdy co jakiś czas będziemy zmieniać otoczenie. Grać można na podwórku, placu zabaw czy w parku, choć oczywiście dorośli powinni cały czas czuwać nad bezpieczeństwem maluchów i kontrolować, czy nie oddalają się zbyt daleko. Lepiej jednak unikać zabawy w chowanego podczas wizyt w lesie, ponieważ w gęstym otoczeniu drzew i krzewów łatwo o zgubienie się.

Kręgle pod gołym niebem

Bardzo ciekawą zabawą na świeżym powietrzu, którą można zaproponować zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom, są kręgle. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać na dwór gotowy zestaw do gry kupiony w sklepie. Atrakcyjniejszym rozwiązaniem jest jednak samodzielne wykonanie potrzebnych akcesoriów. Kręgle zrobić można choćby z pustych, plastikowych butelek. W ten sposób dzieci uczą się kreatywności i wykorzystywania niepotrzebnych przedmiotów do zabawy. Samo zbijanie kręgli to natomiast świetna rozrywka, możliwość rywalizacji i ćwiczenie zręczności.

Tory przeszkód

Gdy jesienią wychodzimy z dziećmi na przydomowe podwórko, należy zachęcać je do zabaw ruchowych. Maluchom na pewno spodoba się np. pokonywanie toru przeszkód, który stworzymy w dowolny sposób z tego, czym aktualnie dysponujemy. Do jego wykonania użyć możemy m.in. ławki, starych opon, desek, patyków czy drabinki. Należy zadbać również o komfortową odzież jesienną dla dziecka oraz o wygodne buty chłopięce lub dziewczęce. Zabawa z pewnością przyniesie wiele radości i satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here