Jak często należy odwiedzać weterynarza?

0
81

Czy zastanawiałeś się, jak często powinieneś zabierać swojego pupila do weterynarza? Odpowiedź na to pytanie może zależeć od wielu czynników takich jak wiek czy stan zdrowia zwierzęcia. Jak dostosować częstotliwość wizyt w gabinecie do potrzeb Twojego czworonoga, aby cieszył się on zdrowiem przez wiele lat? Kiedy należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii ze swoim pupilem?

Wizyty kontrolne kiedy na nie przychodzić?

Pierwsze wizyty u weterynarza powinny mieć miejsce już w przypadku młodych zwierząt – zarówno kotów, jak i psów. Zazwyczaj pierwsza wizyta odbywa się po ukończeniu przez pupila 6-8 tygodni życia. Podczas niej weterynarz przeprowadza ogólne badanie zdrowia, a także podaje pierwsze szczepienia. Z reguły kolejne powinny być wykonywane co roku, choć należy w tym przypadku brać pod uwagę przede wszystkim zalecenia weterynarza, który w swojej ofercie ma leczenie psów i kotów. W Szczecinie oraz innych miastach to właśnie podczas tych corocznych wizyt dokonuje się również kontroli stanu zdrowia zwierzęcia oraz ewentualnych zmian zachodzących w jego organizmie.

Należy też pamiętać, że w przypadku starszych zwierząt (powyżej 7-8 lat życia) zaleca się częstsze wizyty kontrolne, nawet dwa razy do roku. Wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń rośnie, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie zdrowia podopiecznych i szybkie reagowanie na ewentualne problemy. Trzeba także podkreślić, że w przypadku zwierząt cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy problemy z sercem, weterynarz może zalecić częstsze wizyty kontrolne, podczas których będą przeprowadzane różnego rodzaju badania.

Kiedy należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii?

Część sytuacji wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza. Jeśli zauważysz u swojego zwierzęcia objawy takie jak utrata apetytu, wymioty, biegunka, krew w kale, trudności w oddychaniu czy inne niepokojące zmiany zachowania – nie czekaj i zgłoś się do gabinetu, w którym przyjmuje weterynarz. W Szczecinie możesz też wezwać pogotowie weterynaryjne do swojego domu. Szybka reakcja może zapobiec rozwojowi choroby i uchronić pupila przed konsekwencjami określonych schorzeń. Należy pamiętać, aby nie ignorować żadnych objawów mogących świadczyć o pogorszeniu się zdrowia Twojego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here