Jaki prostownik wybrać do ładowania akumulatora?

0
267

W dzisiejszych czasach dobra ładowarka do akumulatora jest niezbędna w samochodach, motocyklach oraz innych pojazdach, które wymagają regularnego ładowania akumulatorów. Czym jest prostownik, na jakiej zasadzie działa, jakie są jego najważniejsze parametry – na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest prostownik i do czego służy?

Prostownik to urządzenie elektryczne służące do przetwarzania prądu zmiennego na prąd stały. Jest on niezbędny do efektywnego i bezpiecznego ładowania akumulatora samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego. Szeroki wybór prostowników znaleźć można w ofercie firmy Delta Technika.

Kryteria wyboru prostownika do akumulatora?

Wybierając prostownik należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak napięcie wyjściowe i zasilające oraz prąd ładowania szczytowy i skuteczny. Prąd ładowania szczytowy i skuteczny jest podawany w amperach, a jego wartość powinna wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora. Napięcie wyjściowe musi być równe napięciu akumulatora. A zatem standardowy akumulator 12 V potrzebuje 12-woltowego prostownika.

Na rynku dostępne są jednak prostowniki z funkcją automatycznej regulacji prądu ładowania, dostosowujące się automatycznie do potrzeb akumulatora. Ponadto, niektóre modele posiadają wiele dodatkowych funkcji, takich jak funkcja rozruchu (przydatna w przypadku awaryjnego uruchamiania samochodu z rozładowaną baterią), funkcja Boost (umożliwiająca szybkie ładowanie w krótkim czasie) czy ładowanie pulsacyjne (pozwalające na odsiarczenie akumulatora).

Czemu warto posiadać własny prostownik?

Rozładowany lub prawie rozładowany akumulator to problem, który w praktyce uniemożliwia korzystanie z samochodu. Wtedy właśnie prostownik akumulatorowy może okazać się zbawieniem. Możemy przy jego pomocy naładować akumulator w domowym zaciszu i uniknąć kosztownych wizyt w warsztacie. Wystarczy jednorazowy zakup prostownika, który służyć będzie przez lata. Warto również dodać, że regularne ładowanie akumulatora za pomocą prostownika pozwala przedłużyć jego żywotność – to oznacza, że inwestując w dobrej jakości prostownik można uniknąć znacznie bardziej kosztownych, regularnych wymian akumulatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here