Poszukując wymarzonego samochodu, coraz więcej Polaków decyduje się na import pojazdów zza granicy. Zazwyczaj motywacją jest niższa cena, atrakcyjne wyposażenie oraz lepsza jakość i stan techniczny oferowanych aut. Jednak przed zrealizowaniem tego planu, warto poznać wszystkie formalności związane z imporcie samochodów. W tym artykule wyjaśnimy jak zorganizować import samochodów.
Jak zorganizować import samochodów?
Zanim przybliżymy aspekty prawne związane z imporcie samochodów do Łodzi, warto omówić sposób organizacji całego przedsięwzięcia. Gdy już znajdziemy interesujące nas auto, należy skontaktować się ze sprzedającym w celu uzyskania dodatkowych informacji i ustalenia ewentualnych szczegółów transakcji. Ważne jest także sprawdzenie historii pojazdu oraz jego stanu technicznego. W tym celu można skorzystać z usług niezależnych ekspertów lub firm oferujących sprawdzenie auta przed zakupem.
Po podjęciu decyzji o zakupie, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego środka transportu. Do najpopularniejszych opcji należy samodzielne przywiezienie auta (wtedy trzeba będzie załatwić ubezpieczenie OC i tablice tymczasowe) oraz skorzystanie z usług firmy transportowej, która przywiezie pojazd na lawecie.
O jakich dokumentach trzeba pamiętać?
Przy imporcie samochodów, szczególnie spoza Unii Europejskiej, należy dopełnić szereg formalności. Kluczowym elementem są oczywiście dokumenty pojazdu. Niezbędne będzie uzyskanie dokumentacji potwierdzającej zakup oraz pochodzenie samochodu, takiej jak faktura zakupu, dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Ponadto konieczne jest wyrejestrowanie samochodu w kraju pochodzenia oraz opłacenie wszelkich należności związanych z eksportem, takich jak VAT czy cło.
W Polsce trzeba zgłosić import samochodu do właściwego urzędu celnego. Należy wypełnić druk AKC-U oraz dostarczyć dokumenty potwierdzające zakup i pochodzenie auta. Kolejnym krokiem jest rejestracja samochodu w Polsce. Wymagane dokumenty to m.in. dowód zakupu, dokumentacja techniczna pojazdu oraz protokół badania technicznego. Dodatkowo należy pamiętać o wykupieniu polisy OC oraz ewentualnie AC. Warto również sprawdzić czy samochód nie jest obciążony żadnymi długami lub zobowiązaniami finansowymi.
Wszystkie formalności związane z imporcie samochodów można oczywiście załatwić samodzielnie, jednak warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych firm oferujących pomoc w tym zakresie. Jedną z nich jest firma transportowa BIK.