Inkontynencja czyli nietrzymanie moczu to duży problem, który dotyka najczęściej kobiet po 40 roku życia. Schorzenie to polega na niezamierzonym i odbywającym się pomimo woli opróżnieniu pęcherza moczowego. W wielu przypadkach jest ono tylko częściowe, jednak nawet takie powoduje duży dyskomfort i utrudnia codzienne życie. To jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, szczególnie u kobiet. Dotyka również mężczyzn jednak w znacznie mniejszym stopniu.
Przyczyny nietrzymania moczu
W celu zrozumienia na czym polega problem nietrzymania moczu, trzeba zrozumieć jak działa układ moczowy. Pierwszą jego częścią są nerki. Wytwarzają one mocz poprzez filtrację płynów, które spożywamy w ciągu dnia. Następnie mocz kierowany jest do pęcherza. Kształtem przypomina on worek, który wraz z napełnianiem zamienia się w kulę. Za utrzymanie w nim moczu odpowiedzialne są mięśnie dna miednicy. Gdy pęcherz jest napełniony, nacisk na nie wywierany jest dużo większy. Wysyłany jest do mózgu sygnał o konieczności opróżnienia pęcherza. W prawidłowo działającym układzie, informacja ta trafia do mózgu i gdy znajdujemy się w toalecie, wysyła on informację zwrotną do mięśni o możliwości „otwarcia” pęcherza. Jeśli jednak na którymkolwiek z etapów następuje zaburzenie to może pojawić się problem z częściowym lub całkowitym nietrzymaniem moczu.
Typy nietrzymania moczu
Schorzenie jakim jest nietrzymanie moczu może mieć rożne przyczyny i charakter. Do najpopularniejszych jego rodzajów zaliczamy:
– Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest ono najczęstszym typem. Związane jest z osłabieniem mięśni znajdujących się na dole miednicy. Nie są one w stanie w prawidłowy sposób zaciskać cewki moczowej. Efektem tego jest wyciekanie moczu z pęcherza bez kontroli nad tym. Najczęściej podczas wysiłku, ale także przy kichaniu, śmiechu czy kaszlu. Ze względu na inną budowę anatomiczną ten typ schorzenia najczęściej dotyka kobiet.
– Naglące nietrzymanie moczu – ten rodzaj schorzenia polega na nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Prowadzi to do nagłej i intensywnej bardzo silnej potrzeby oddania moczu. W wielu przypadkach od odczucia potrzeby do rozluźnienia mięśni mija kilkanaście do kilkudziesięciu sekund.
– Mieszane nietrzymanie moczu – to połączenie dwóch wcześniej wymienionych przyczyn.
– Nietrzymanie z przepełnienia – ten typ schorzenia polega na braku możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza. Zalegający w nim mocz prowadzi do dolegliwości bólowych i rozwoju innych chorób.
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Aby radzić sobie skutecznie z nietrzymaniem moczu należy regularnie badać się i wykonywać ćwiczenia mięśni kegla. Przy lekkich i średnich przebiegach choroby w celu obniżenia nieprzyjemnych skutków schorzenia poleca się produkty firmy Elly. Produkuje ona specjalne wkładki do bielizny jak i bieliznę pomagającą rozwiązać problem nietrzymania moczu. To bardzo chłonne wkładki lub bielizna w nie wyposażona. Jest to bardzo dyskretne rozwiązanie, którego nie widać na zewnątrz. Posiada również właściwość neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.