Każdy człowiek, co najmniej raz w życiu słyszał pojęcie inteligentny dom, smartdom, czy smart house. Jest to pewnego rodzaju zintegrowany system przeróżnych urządzeń, którymi można zarządzać w sposób zdalny, przy pomocy telefonu komórkowego lub tabletu. Będąc daleko od niego można wydawać przeróżne polecenia poszczególnym urządzeniom w budynku. Co to tak naprawdę jest smart dom, co się w nim kryje i co odróżnia go od zwyczajnych domów?
Czym jest smart dom?
Smart dom, czyli inteligentny dom zawiera w sobie szereg systemów i urządzeń odpowiedzialnych za automatykę domu. Można nimi sterować zdalnie, z dala od budynku. Działa to wszystko w sposób zgrany, ponieważ funkcjonuje w nim coś takiego, jak IoT (Internet of Things, czyli Internet rzeczy). Dzięki niemu wszystkie urządzenia zostają połączone w jedną sieć, przez co z łatwością komunikują się same ze sobą oraz z wszystkimi użytkownikami.
W poszczególnych pomieszczeniach istnieje możliwość regulowania oświetlenia, temperatury czy konkretnych urządzeń (monitoringu, podlewania roślin itp.). Głównym elementem całego zarządzania smart domem jest centralka, która łączy wszystkie komponenty całego systemu zarówno ze sobą, jak i z całą siecią.
Budowa domu inteligentnego jest zwykle droższa niż budowa zwykłego domu, wymaga także większego wysiłku i wiedzy budowniczych. Wydawać się może również, że użytkowanie i sterowanie całym smart domem jest trudne, jednak to nieprawda. Wystarczy mieć odpowiednią aplikację na swoim urządzeniu przenośnym, a wtedy będąc na wakacjach można podlewać kwiaty w ogrodzie, czy włączać światło w domu.
Inteligentny dom – zalety, wady i rozwiązania
Główną zaletą inteligentnego domu jest jego bezpieczeństwo. Można zdalnie uruchamiać światło w poszczególnych pomieszczeniach i przez to imitować czyjąś obecność. Można także monitorować cały teren w czasie, kiedy nikogo nie ma. Będąc w pracy jest też opcja sprawdzenia szybko, czy wyłączone zostało np. żelazko, które pozostawione, mogłoby spowodować pożar.
Dzięki temu, że istnieje możliwość całkowitej kontroli nad urządzeniami w domu, można zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków w nim tuż przed powrotem domowników. Można np. uruchomić ekspres, czy rozpocząć nagrzewanie pomieszczeń.
Inteligentne domy są przeważnie wyposażone w czujniki ruchu, przez co bardzo szybko domownicy dowiadują się o ewentualnym włamaniu czy otwieraniu okien. Obecne kamery pozwolić mogą też na lepszą opiekę nad osobą niesamodzielną. Łatwiej jest wtedy od niej odejść, mając ją cały czas na oku. Poza tymi elementami często montuje się także czujniki wilgoci, gazu czy dymu. One szybko ostrzegają domowników o wszelkich niepożądanych zdarzeniach.
Wadą smart domu są stosunkowo wysokie koszty wdrożenia wielu powyższych rozwiązań. Do tego, by wszystko działało sprawnie wymagane jest stabilne i ciągłe zasilanie. Nie może być ono zachwiane, ponieważ awarie zatrzymują cały system. Równie istotną wadą jest niekiedy kłopotliwy montaż i instalacja. Warto więc korzystać ze specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ integracja całego systemu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.