Mówi się, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony 7 dni. Czy faktycznie? Czy wobec tego warto w ogóle robić cokolwiek celem wcześniejszego wyleczenia kataru? Czy warto w ogóle zastanawiać się, jak szybko wyleczyć katar? Okazuje się, że jak najbardziej tak.
Co to jest katar i kiedy się przydarza?
Katar to inaczej nieżyt nosa, który powstaje w wyniku stanu zapalnego śluzówki w nosie. Objawia się powstaniem w tym miejscu wydzieliny, która może z nosa wyciekać, później gęstnieć i zatykać nos, utrudniając oddychanie. Wnętrze nosa może swędzieć, co powoduje kichanie. Wszystko to przyczynia się do powstania czasem dość sporego dyskomfortu, zarówno w dzień, jak i w nocy.
Jeśli ktoś jest alergikiem, przeważnie posiada w domu odpowiednie medykamenty, które powinien natychmiast zastosować, bo istnieje prawdopodobieństwo, że ma do czynienia z katarem alergicznym.
Jak szybko wyleczyć katar?
Katar zazwyczaj rozwija się dość szybko od momentu kontaktu śluzówki nosa z atakującymi drobnoustrojami. Jeśli osoba dotknięta tą przypadłością nie ma jak udać się natychmiast do apteki celem zakupu np. soli fizjologicznej do nebulizacji lub kropli do nosa, zaczyna przeważnie szukać domowych sposobów walki z katarem.
Jak walczyć z katarem domowymi sposobami?
Jest przynajmniej kilka sposobów, które nie tylko przyczynią się do leczenia przyczyn kataru, jak i do osłabienia jego niewygodnych objawów:
– stosowanie czosnku i cebuli. Obydwie te rośliny często wykorzystywane w kuchni, zabijają zarazki. Warto w okresie katarowym zwiększyć ilość tych roślin w swojej diecie.
– inhalacja ciepłą parą z dodatkiem olejków eterycznych. Ciepły napar należy umieścić np. w misce, którą – dla bezpieczeństwa – najlepiej ustawić na stabilnej powierzchni, np. na stole. Taka inhalacja pozwala odetkać nos, co przynosi ulgę, szczególnie przed spaniem.
– regularne opróżnianie nosa – zmniejsza to ryzyko namnażania się drobnoustrojów w nosie, co z kolei powoduje przedłużanie się trwania samego kataru.
– irygacja, czyli przepłukiwanie nosa i zatok roztworem soli morskiej lub roztworem soli fizjologicznej. Ten ostatni można przygotować we własnym zakresie: wystarczy w filiżance ciepłej wody rozpuścić 1/3 łyżeczki soli i dodać szczyptę sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór należy nabrać do strzykawki. Każdą dziurkę od nosa należy przepłukiwać osobno – drugą dziurkę trzeba w tym czasie zatkać przytrzymując płatek nosa palcem.
– picie większej ilości płynów, niekoniecznie w dużej ilości na raz. Pomoże to rozcieńczać wydzielinę w nosie, dzięki czemu łatwiej ją będzie usuwać.
– dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. To szczególnie istotne, gdy katar zdarza się w okresie grzewczym oraz gdy ktoś przebywa sporo czasu w klimatyzowanych wnętrzach. Wnętrza warto też regularnie przewietrzać, dbając o wymianę powietrza – także przed spaniem.
– gorąca kąpiel, najlepiej z użyciem wspomnianych już olejków eterycznych.
I – oczywiście – odpoczynek i wysypianie się! Mówi się, że katar to nie choroba. Jednak jest to objaw wskazujący na to, że organizm stara się zapobiec wnikaniu drobnoustrojów, nie warto go wiec bagatelizować.