Aranżacja funkcjonalnej kuchni

0
276
Aranżacja funkcjonalnej kuchni

Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć funkcjonalną kuchnię?

Open space czy kuchnia tradycyjna?

Jeśli gotujemy w domu dobrze jest postawić na użyteczną kuchnię. Czy tego typu przestrzeń powinna być niewielka czy raczej duża? prawdopodobnie inne składowe określają jej użyteczność, która wpływa na komfort podczas pracy w kuchni? Jak wiadomo powstały żelazne zasady, których należy się trzymać, gdy planujemy urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Po pierwsze trzeba rozważyć, czy wygodniejszą opcją jest aneks kuchenny, czy raczej kuchnia tradycyjna.

Każda z kuchni, ma swoje minusy i plusy. To, jaki rodzaj kuchni wybierzemy zależy od naszych oczekiwań. Współcześnie coraz rzadziej decydujemy się na kuchnię tradycyjną. Chociaż, w starym budownictwie najczęściej z takim projektem się spotykamy. Kuchnia niezależna koniecznie powinna być duża, bo w przeciwnym razie będzie ciasna. Przeważnie nie zawsze mamy wpływ na metraż. Wówczas alternatywą jest otwarcie kuchni na salon. Taki pomysł daje nam możliwość do integracji w czasie przygotowywania potraw. Urządzanie kuchni tradycyjnej wydaje się lepsze dla osób, które pasjonują się pieczeniem ciast, bo lubią się w ten sposób zrelaksować.

Jakie są najbardziej istotne plusy kuchni otwartej?

Przede wszystkim optycznie powiększa wnętrz oraz charakteryzuje ją lepsza użyteczność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei wyróżnia się większą swobodą w aranżacji pozostałych pokoi, a także izolacją przed zapachami. Do wad zaliczamy warunek większej przestrzeni.

Który układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Kolejnym krokiem powinno być wybranie układu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Kierujmy się tu prawami ergonomii, które pomogą stworzyć wnętrze komfortowe i użyteczne. Perspektywa rozplanowania szafek jest uzależniona od metrażu i kształtu wnętrza. Ważne są także okna i drzwi. Decydując się na układ zabudowy, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zaprocentuje efektywną i ekspresową pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej projekt jednorzędowy?

Dostępnych jest wiele rozwiązań aranżacyjnych, które wybieramy do naszego mieszkania przyjmując pewne ograniczenia. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią, rozsądnie jest wybrać tę drugą opcję, czyli open space. Szkoda, że taki projekt nie należy do zbyt wygodnych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można umieścić zlewozmywak i płytę grzewczą, co znacznie poprawi ergonomię.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie alei, osiągniemy dużą funkcjonalność. Zapewnia on świetną ergonomię i dobrze się sprawdza również w kuchniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na dużej przestrzeni kuchennej, najlepiej zaprojektować ją na planie litery L, G lub U.

Więcej przeczytasz na: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here