Lampy wpuszczane w sufit – przegląd nowoczesnych rozwiązań

0
219
Lampy wpuszczane w sufit – przegląd nowoczesnych rozwiązań

Nowoczesna architektura to nie tylko minimalistyczna estetyka, ale przede wszystkim to praktyczne rozwiązania, które mają za zadanie wykorzystywać wnętrza w możliwie najkorzystniejszy sposób. Jednym z takich, nad którym warto się pochylić, jest zdecydowanie zastosowanie lamp sufitowych, które w odróżnieniu od tradycyjnych kinkietów lub żyrandoli, nie zajmują przestrzeni i oświetlają pomieszczenie w większym stopniu, jednocześnie tańszym kosztem.

Zalety zastosowania schowanego oświetlenia sufitowego

Zastanawiając się na tym, co oprócz estetyki dają lampy wpuszczane w sufit, można zauważyć, że przede wszystkim jest to minimalizacja kosztów. Przy większych pomieszczeniach, żeby prawidłowo doświetlić obszar, w normalnych warunkach należało kupić więcej lamp, przeciągnąć kable, zamaskować lub przekuć ściany. Wszystko to wpływało na kosztorys wykonania projektu, a to ostatecznie wypływało na budżet. Dzięki najnowszym technologiom, stosując oświetlenie sufitowe, można z łatwością zaplanować najbardziej ergonomiczne rozwiązania, które zmaksymalizują w ten sposób wykorzystanie przestrzeni przy jednoczesnym pełnym oświetleniu.

Taśmy LED i ich funkcjonalność

Oświetlanie wnętrz przy użyciu taśmy LED można właściwie zrobić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej popularnych jest wykorzystanie sufitu podwieszanego, w którym to montuje się taśmy w taki sposób, aby nie były widoczne. Jest to także dodatkowe źródło oświetlenia o niższy poborze mocy i niższej ilości lumenów, co sprawdza się np. w miejscach, które nie wymagają mocnego światła, lub pełna widoczność nie jest konieczna, np. korytarz lub salon wieczorem, jeśli włączony jest telewizor lub zapalone są nastrojowe świeczki.

Drugim natomiast zastosowań są profile LED wykonane najczęściej z aluminium, które świetnie się sprawdzą choćby w łazience, doświetlając wnętrze podczas relaksacyjnej kąpieli, albo osobę stojącą przed lustrem. W odróżnieniu od lamp sufitowych można je montować także w ścianach i na podłodze, ponieważ ich moc nie jest tak duża, aby szkodzić oczom przy zbyt długim wpatrywaniu się w nie. Są one bardziej nastrojowe i dają światło punktowe, a więc żeby rozjaśnić pomieszczenie, trzeba zastosować ich znacznie więcej, jednak przy minimalnym zainstalowaniu, efekt będzie zdecydowanie ciekawszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here