DVB T2 kiedy – sprawdź, kiedy pojawi się nowa telewizja cyfrowa

0
571
DVB T2 kiedy – sprawdź, kiedy pojawi się nowa telewizja cyfrowa

Jak będzie wyglądała nowa telewizja cyfrowa? Kiedy zacznie obowiązywać standard DVB T2 HEVC w Twoim województwie?

Czym jest DVB T2 HEVC?

DVB T2 HEVC (zapisywana także jako DVB-T2/HEVC) to nowy format telewizji naziemnej. Do jego wprowadzenia pozostało coraz mniej czasu, co nie może chyba nikogo dziwić. Generalnie wszystkie technologie czy urządzenia, z których korzystamy, są stopniowo udoskonalane i usprawniane, aby coraz lepiej spełniały swoją funkcję. Obecnie użytkowany format DVB-T zostanie zastąpiony przez wspomniane DVB-T2, dojdzie do tego nie tylko w Polsce, ale ten proces ma też miejsce – w innych krajach Unii Europejskiej. I choć do jego wprowadzenia w naszym kraju wciąż pozostały dwa miesiące, to nikt nie ma wątpliwości, że ten czas minie bardzo szybko.

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce przyniesie nam wiele korzyści. Przede wszystkim dojdzie do poprawy jakości obrazu i dźwięku – od tej pory kanały telewizyjne będą emitowane w lepszej jakości a niektóre nawet mogą być dostępne w 4K (Ultra HD). Oczywiście do odbioru takiego sygnału niezbędne jest odpowiednie urządzenie, czyli telewizor współpracujący z technologią DVB-T2 HEVC. Trzeba też zauważyć, że opisane powyżej zmiany dotyczą wyłącznie abonentów telewizji naziemnej. Jeśli korzystasz z telewizji kablowej lub satelitarnej, zmiany te nie będą miały żadnego wpływu na Twój odbiór sygnału telewizyjnej.

 

DVB T2 kiedy?

Aby dowiedzieć się, kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej będą dostępne, nie musisz wpisywać w wyszukiwarce frazy takiej jak „DVB-T2 kiedy”. Ostateczna data wdrożenia formatu DVB T2 HEVC to 30 czerwca 2022 roku, a całość procesu podzielono jednak na 4 etapy, z których pierwszy rozpocznie się już w marcu. Zatem kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej będą dostępne? Pełny terminarz prezentuje się następująco:

  • 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
  • 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

 

Czy konieczna będzie wymiana telewizora?

Niejednokrotnie w sieci można spotkać się z opiniami, że po wprowadzeniu nowego systemu telewizji naziemnej, konieczna będzie wymiana telewizora. Skoro znasz już odpowiedź na pytanie „DVB-T2 kiedy?”, można przejść do kwestii nowych urządzeń. Otóż, jeśli Twój obecny telewizor nie współpracuje z DVB-T2 HEVC, masz do wybory 2 opcje. Jedną z nich jest zewnętrzny tuner do telewizora, które będzie pełnił formę dekodera dla telewizji naziemnej. Musisz pomyśleć od dodatkowym gniazdku zasilającym do tego urządzenia i będziesz prawdopodobnie musiał korzystać z dodatkowego pilota. Oczywiście, jeśli od jakiegoś czasu chodzi Ci po głowie kupno nowego telewizora, nowa telewizja naziemna jest doskonałym powodem do realizacji takiego planu. Upewnij się tylko, że wybrane urządzenie współpracuje z DVB-T2 HEVC – informacje na ten temat znajdziesz w specyfikacji sprzętu lub na stronie producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here