Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych. Co warto wiedzieć?

0
92

Złamanie narzędzi kanałowych może wystąpić w wyniku przeprowadzanego opracowywania niedrożnych lub zakrzywionych kanałów korzeniowych. Dochodzi do niego także w trakcie usuwania miazgi czy wypełniania go. W takiej sytuacji należy jak najszybciej usunąć złamane narzędzie, aby nie dopuścić do zakażenia. Na czym polega ten proces?

Na czym polega usunięcie załamanego narzędzia kanałowego?

Złamane narzędzie w kanale zęba można usunąć na kilka sposobów, np. leczenie pod mikroskopem, zastosowanie ultradźwiękowego skalera endodontycznego czy w prostych przypadkach wystarczy działanie dentysty i zastosowanie podstawowych przyborów kanałowych. Druga technika sprawia, że narzędzie w kanale zostanie skutecznie usunięte. Nie zawsze jednak można przeprowadzić takie działanie. Dopuszcza się jego pozostawienie, jeśli kanały są już wypłukane i zastosowano środki antyseptyczne. Wtedy dopełnienie wykonuje się tylko do wysokości danego narzędzia. Takie usuwanie złamanych narzędzi z kanałów wymaga jednak regularnych kontroli stomatologicznych z wykonywaniem zdjęć RTG.

Jakie są rodzaje złamań narzędzi kanałowych?

W stomatologii wyróżnia się dwa rodzaje złamań – zmęczeniowe i skrętne. Najczęściej jednak dochodzi do połączenia obu rodzajów. Złamanie zmęczeniowe powstaje na skutek obrotu pilnika w zakrzywionym kanale. Takie działanie wynika ze zmian w strukturze pilnika, jakie powstają na skutek działania sił ściskania i rozciągania. Złamanie skrętne występuje z kolei w przypadku, gdy zablokuje się pilnik w kanale korzeniowym, kiedy siła nadal obraca narzędzie. Jeśli moment obrotowy przewyższa granicę plastyczności pilnika, dochodzi wtedy do trwałej deformacji narzędzia, a następnie również do jego złamania.

Dlaczego złamane narzędzie kanałowe trzeba usunąć?

Wskazaniem do usunięcia odłamka, które wykonuje przychodnia stomatologiczna Platinum Dental, jest każda sytuacja, w której ciało obce powoduje jakiekolwiek dolegliwości lub będzie zauważone przez stomatologa. Złamane narzędzie nie pozwala skutecznie leczyć zęba, ponieważ uniemożliwia odpowiednie wypełnienie kanału. Nie stanowi zwykle zagrożenia dla zdrowia, ale działa w kanale jak przeszkoda i sprawia, że wyczyszczenie zęba z zainfekowanej miazgi jest praktycznie całkowicie niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here