Zaćma wtórna – przyczyny i strategie terapeutyczne

0
94
Zaćma wtórna – przyczyny i strategie terapeutyczne

W Polsce cierpi na zaćmę wtórną około 800 tysięcy osób, zazwyczaj po 55. roku życia. Choroba charakteryzuje się zmętnieniem naturalnej soczewki oka, co prowadzi do różnorodnych zaburzeń widzenia. Mimo że zabieg usunięcia zaćmy może przynieść ulgę, istnieje ryzyko powstania zaćmy wtórnej, nawet po operacji.

W trakcie procedury usuwania zaćmy, naturalna soczewka jest rozpuszczana za pomocą fakoemulsyfikacji, a na jej miejsce wszczepiana jest soczewka wewnątrzgałkowa o precyzyjnie dopasowanej mocy optycznej. Tylna torebka soczewki pozostaje nienaruszona, pełniąc rolę podtrzymującą dla nowej soczewki. Zaćma wtórna, czyli zmętnienie tylnej torebki soczewki, może pojawić się po operacji usuwania zaćmy.

Procedura usuwania zaćmy, Skoczów

Zaćma wtórna może wystąpić już kilka tygodni po usunięciu zaćmy pierwotnej, choć czasami objawia się dopiero po latach. Jej symptomy często przypominają te związane z zaćmą pierwotną – pacjenci doświadczają zamglonego widzenia, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia, oraz mogą mieć problemy z widzeniem podwójnym, nadwrażliwością na światło i zniekształceniami widzenia barw i kształtów.

Przyczyny zaćmy wtórnej

Rozwój zaćmy wtórnej może być wynikiem nadmiernego wzrostu komórek nabłonkowych w torebce soczewki. Infekcje, urazy oka oraz niezwiązane bezpośrednio z zabiegiem powikłania zapalne mogą przyczynić się do uszkodzenia torebki soczewki, prowadząc do powstania zaćmy wtórnej. Dodatkowo, choroby metaboliczne takie jak cukrzyca, niedoczynność przytarczyc czy atopowe zapalenie skóry, a także wady refrakcji oka, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tej komplikacji pooperacyjnej.

Zaćma wtórna – usuwanie za pomocą kapsulotomii

Leczenie zaćmy wtórnej nie obejmuje konieczności ponownej operacji chirurgicznej w celu usunięcia soczewki. Zamiast tego stosuje się specjalny zabieg laserowy znanego jako kapsulotomia tylna. Procedura ta polega na wykorzystaniu lasera neodymowo-yagowego (nd-YAG), który wykonuje niewielkie nacięcie w tylnej torebce soczewki, usuwając zmętnienia i poprawiając widzenie. Cały proces odbywa się przy użyciu miejscowego znieczulenia kroplowego i trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut.

Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, w odpowiednio wyposażonym gabinecie okulistycznym. Pacjent podczas zabiegu siedzi przed lampą szczelinową, która jest zintegrowana z laserem. Po zabiegu może wystąpić czasowe niewyraźne widzenie oraz nadwrażliwość na światło (spowodowane rozszerzonymi źrenicami), dlatego też zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn w ciągu kilku godzin po procedurze, a także ograniczenie wysiłku wzrokowego.

Polecamy usługi okulista Bielsko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here